تویوتای میرای/ هیدروژنی خیره کننده ای که آخر 2020 از راه می رسد

تویوتای میرای/ هیدروژنی خیره کننده ای که آخر 2020 از راه می رسد
تا یک ماه دیگر تویوتا خودروی میرای را به بازار عرضه می کند که سوخت آن هیدروژن است و باتری آن پیل سوختی است و در دو تریم متفاوت ارائه شده است.

به گزارش سایپانیوز، شاید دنیا برای خودروهای پیل سوختی آمادگی نداشته باشد، اما تویوتا همچنان اصرار دارد که بخشی از آینده خودروها هیدروژنی خواهند بود و سهم آن به تدریج از بازار خودرو افزایش خواهد یافت از این رو نسل دوم میرای را که یک سدان با اندازه متوسط است برای تغییر افکار عمومی نسبت به این فناوری عرضه کرده است. تویوتا این خبر را به صورتی توییتری همین هفته منتشر کرد و اعلام کرد که این خودرو در ماه سپتامبر به بازار عرضه می شود. با این حال انتظار نداشته باشید که می روید و نمایندگی سر محل خودتان یکی سفارش می دهید. چون دسترسی فراگیر برای این خودرو در نظر گرفته نشده است. در حال حاضر، فقط ایالت های کالیفرنیا و هاوایی در آمریکا زیرساخت های لازم را برای شارژ پیل سوختی خودروهای هیدروژنی را دارند و شبکه ای از جایگاه های شارژ در سرتاسر ایالات ایجاد شده و کسانی که چنین خودروهایی را می خرند در این دو ایالت است که دغدغه و نگرانی در راه ماندن را پیدا نمی کنند. ضمن آن که این تنها چالش پیش رو نیست، باید زنجیره تأمین قطعات این خودروها و قطعات یدکی آنها هم قابلیت عرضه قطعات لازم را داشته باشند. در حال حاضر تویوتا در حال مذاکره با شرکت های تأمین کننده است و تهیه و تدارک قطعات مورد نیاز برای تجهیز و ایجاد زیرساخت هنوز به اندازه کافی شکل نگرفته است.

با این حال تویوتا اصرار دارد که مثل خودروهای هیبریدی که از 25 سال پیش شروع کرد و همیشه طلایه دار و وفادار به آن باقی ماند، این باور را دارد که تا 25 سال آینده خودروهای هیدروژنی هم مثل هیبریدی های امروز به جایگاه خوبی دست پیدا می کنند.

در حال حاضر میرای تویوتا در دو گزینه برای مشتریان در نظر گرفته شده که از لحاظ تریم داخل خودرو با هم متفاوت هستند. یک مدل آن عادی XLE است و یک مدل آن محدود و خاص مشتری است. هنوز قیمت های آن معلوم نیست اما مدل عادی آن باید هم قیمت سدان های همتا باشد و طبیعی است که مدل لیمیتد یا خاص مشتری، متناسب با آپشن های درخواستی مشتری گران تر خواهد بود و در نتیجه امکانات و رفاه آن هم بالاتر است. این خودرو بسیار خوب و زیبا طراحی شده فقط حیف که تمام برقی آن در دستور کار نیست والا حتماً با استقبال مواجه می شد. قوای محرکه این خودرو نزدیک به محور عقب طراحی شده و به همین دلیل به ظاهر آن هم کمک کرده است.

میرای جدید، پیل سوختی بزرگتری نسبت به نسل قبلی خود دارد برای همین پیمایش به ازای هر بار شارژ بالاتر از نسل قبلی است. به تخمین تویوتا 30 درصد بهبود پیمایش ایجاد شده است. به بیان دیگر 400 مایل (تقریباً 650 کیلومتر) به ازای هر باک هیدروژن.

جزئیات بیشتر در مورد این خودروی هیدروژنی هنگام رونمایی حدوداً یک ماه دیگر منتشر می شود.

منبع: Roadshow

سایر اخبار