رانندگی بدون آلایندگی/ هم افزایی و همکاری بین بنز، جیلی و ولوو

رانندگی بدون آلایندگی/ هم افزایی و همکاری بین بنز، جیلی و ولوو
مرسدس بنز آلمان با جیلی چین موتورهایی را می سازند که ولوو هم از آن استفاده خواهد کرد.

به گزارش سایپانیوز، کلید گذار از خودروهای بنزینی به برقی، رسیدن به بهره وری از راه برقی سازی است. یکی از راه های رسیدن به بهره وری هم افزایی و شراکت است همین کاری که بین دایملر –کمپانی مادر مرسدس بنز- جیلی و ولوو در حال شکل گرفتن است. این سه خودروساز اعلام کرده اند که می خواهند به همکاری و هم افزایی یکدیگر سامانه قوای محرکه ای برای نسل بعدی خودروهای هیبریدی طراحی و تولید کنند.

بر اساس اخبار منتشر شده، دو شرکت بنز و جیلی برای توانایی بیشتر در رقابت در عرصه جهانی به فکر راه حل های هیبریدی در قوای محرکه افتاده اند که کوتاه ترین مسیر برای این هدف رسیدن به مقیاس اقتصادی است. تعامل بین بنز و جیلی به احتمال زیاد در بخش های مهندسی، منبع یابی، صنعتی سازی و اقدام های بهره وری است.

هدف اصلی که خودروسازان را به این گونه همکاری ها واداشته، گذار از خودروهای بنزینی به رانندگی بدون آلایندگی است. در جهت تحقق این هدف، شبکه های تحقیق و توسعه در دو کمپانی بنز و جیلی به همکاری می پردازند تا نسل بعدی موتورهای بنزینی مخصوص خودروهای هیبریدی را طراحی کنند و بسازند. این قوای محرکه هم در اروپا و هم در چین تولید می شوند و در محصولات بنز و ولوو مورد استفاده قرار می گیرند. هر خودروسازی برنامه ای را برای کاهش و حذف آلایندگی کربنی اعلام کرده و مرسدس بنز سال 2039 را برای رهایی از آلاینده های کربنی تعیین کرده است. برای اجرای این برنامه سبد محصولات مرسدس بنز از سال 2030 شروع به تغییر خواهد کرد. بر اساس زمان بندی این برنامه نیمی از خودروهای سواری مرسدس بنز هیبریدی قابل شارژ با پریز برق یا تمام برقی خواهند بود. مارکوس شافر Markus Schäfer  عضو هیئت مدیره دایملر ای جی و مرسدس بنز در این باره می گوید: «ما به آینده نگاه می کنیم؛ وقتی همراه ولوو و جیلی هم افزایی را در زمینه سامانه قوای محرکه با اثربخشی و کارایی بالا در بازار چین و در جهان گسترش می دهیم. در شرکت مرسدس بنز واحد جدیدی تأسیس شده که نام آن سامانه قوای محرکه مرسدس بنز است که پروژه همکاری مشترک و کاهش هزینه ها از طریق بهره وری را هدایت خواهد کرد.»

این موضوع که شرکت خودروسازی چینی جیلی با شرکت آلمانی دایملر در حال همکاری است خبر محرمانه ای نبوده مخصوصاً همکاری برای تولید خودروهای اسمارت نسل جدید هم خبرساز شده بود. اما لی شوفو Li Shufu رئیس هیئت مدیره جیلی در ماه مه همین امسال گفته بود که علاقه دارد روابط را با دایملر عمیق تر کند. در همان زمان هم گمانه زنی در مورد همکاری مشترک برای تکوین و توسعه قوای محرکه درون سوز (احتراق داخلی) بین دو شرکت بنز و جیلی مطرح بود. اما حالا با اعلام از طرف مرسدس بنز پایه های این خبر محکم تر شد.

منبع: دایملر