پیش از تصویب قوانین خودران ها/ شما هم اگر نظری دارید دست به کار شوید

پیش از تصویب قوانین خودران ها/ شما هم اگر نظری دارید دست به کار شوید
زمینه سازی و آمادگی برای تدوین قوانین مخصوص خودران ها (خودروهای بدون نیاز به راننده) آغاز شده است.

به گزارش سایپانیوز، برای آن که در تدوین قوانین خودران ها موضوعی مغفول باقی نماند، «سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی آمریکا» NHTSA از مردم خواسته است پیش از تدوین قوانین و مقررات خودران ها، هر آن چه به ذهنشان می رسد تا این قوانین کامل تر شوند با این نهاد در میان بگذارند.

در حال حاضر یکی از مهمترین دغدغه های پیش از تکامل و گسترش خودران ها، مسئولیت نهایی در حوادث و تصادف ها است. با این که قصد و هدف اصلی خودروسازان از ارائه خودران ها، به صفر رساندن تصادف و حوادث رانندگی است اما چنین آرمانی هنوز محقق نشده و مهمترین پرسش در حال حاضر این است که هنگام بروز تصادف با خودران، مقصر کیست؟ راننده می گوید که من افسار و مهار خودرو را به خودران و پردازشگرهای خودرو سپرده ام و به طور طبیعی سعی می کند سلب مسئولیت نماید. خودروساز هم می گوید که با استفاده از انواعی از دوربین ها،‌ حسگرها، رادار و لیدار و پردازشگرها سامانه ایجاد کرده است که می تواند از تصادف با خودرو،‌ موانع و پیاده ها جلوگیری کند. حالا به هر دلیلی اگر تصادف به وجود آمد چه کسی مسئولیت آن را برعهده می گیرد.

قانونگذاران اکنون دست به کار شده اند تا سازندگان خودران ها را مجبور به رعایت یک سری قوانین و مقررات کنند تا امکان سلب مسئولیت وجود نداشته باشد. این قوانین باید امکان رفتار ایمن سیستم های رانندگی بدون راننده یا ADS automated driving systems در آینده را فراهم کند. در حال حاضر خود این سازمان یک پیشنهاد 64 صفحه ای برای رانندگی ایمنی خودران ها منتشر کرده است و می خواهد این پیشنهاد را بعد از تکمیل به قانون تبدیل کند.

این سازمان اذعان دارد که به این زودی شاهد گسترش خودران های کامل نخواهیم بود چون هنوز هیچ خودروسازی به این سطح از ایمنی نرسیده است. اما اگر از همین حالا قوانین و مقررات آن تدوین نشود، با گسترش نیمه خودران ها و خودران های در حال تکامل در خیابان ها و جاده ها، معضلاتی به وجود خواهد آمد که اگر از همین حالا به آن فکر نشود، زیان های جبران ناپذیری به وجود خواهد آورد.

به طور خلاصه سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی چهار زمینه یا بخش را در طراحی، توسعه و تولید خودران ها در نظر گرفته است که باید قوانین و مقررات آن تدوین و تصویب شوند. این چهار بخش عبارتند از:

حس کردن Sensing: به کارگیری انواعی از حسگرها،‌ دوربین ها،‌ رادار و لیدار برای دریافت اطلاعات از محیط اطراف مثل وجود خودرو، مانع، پیاده، حیوانات در حال عبور و علائم راهنمایی و رانندگی

درک Perception: سیستم پردازشگر خودران باید از عهده درک علائم رانندگی، حضور سایر خودروها، پیاده ها،‌ وضعیت آب و هوا و مسیرهای در حال تعمیر و نگهداری بر آید.

برنامه ریزی Planning: خودران باید بر اساس داده های دریافت شده در دو بخش قبلی بتواند مسیر را به درستی تعیین کند تا حادثه یا تصادف به وجود نیاید.

کنترل Control: اجرای برنامه در مرحله قبلی و عبور سالم و ایمن از مسیر تعیین شده

البته در پیشنهاد 64 صفحه ای به جزئیات بیشتری پرداخته شده است اما هدف اصلی از این پیشنهاد آسان سازی قضاوت در خصوص کارکرد همه سامانه های خودران و نحوه ی طراحی، توسعه و تکوین آنها است.

قبل از آن که این مقررات نهایی شوند، مردم هم اجازه اظهار نظر دارند. شما هم ممکن است دغدغه و نگرانی منطقی، ترس یا هیجان داشته باشید. باید دست به کار شوید و این نگرانی خود را تبدیل به چند جمله یا پاراگراف کنید و برای اداره ایمنی ترافیک بزرگراه ملی آمریکا به آدرس هایی که مشخص کرده بفرستید. راه های مختلفی برای ارسال نقطه نظرات مردم مشخص شده که بعضی از آنها در ذیل معرفی شده اند.

آنلاین: رجوع به آدرس اینترنتی http://www.regulations.gov.

آدرس پستی:

Docket Management Facility, M-30, U.S. Department of Transportation, West Building, Ground Floor, Room W12-140, 1200 New Jersey Avenue S.E., Washington, D.C. 20590.

فکس: به شماره 202-493-2251

(آیا واقعاً هنوز مردم از فکس هم استفاده می کنند!؟)

الن چائو Elaine‌ وزیر حمل و نقل آمریکا می گوید: «این قانون گذاری مجدد پاسخی به دغدغه ها و نگرانی های بجای افکار عمومی در باره ایمنی،‌ امنیت و حفظ حریم خصوصی است بدون آن که مانعی برای پیشرفت نوآوری در توسعه و تکوین سامانه های خودران باشد.»

البته به نظر می رسد که تصویب قوانین و مقررات چند سال به طور بیانجامد اما زمینه سازی در باره آن از همین حالا شروع شده است.

در حال حاضر سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی در آمریکا مورد انتقاد «هیئت ایمنی حمل و نقل ملی The National Transportation Safety Board (NTSB) قرار دارد که چرا «رویکرد آن تا به حال در باره خودران ها قانون گذاری نبوده» و موفق نشده است متد یا روشی را ارائه دهد که بر اساس «سازندگان سامانه های خودران» صحه گذاری شوند.

پاسخ سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی هم این بوده است که نمی خواهد با وضع قوانین بی جهت جلوی توسعه و نوآوری در عرصه سیستم های رانندگی اتومات (بدون نیاز به راننده) شود.

در حال حاضر تعدادی تصادف منجر به حادثه و مرگ و میر در خودروهای آزمایشی اوبر اتفاق افتاده است که از جمله سامانه کمک به راننده تسلا بوده است که منجر به مرگ یک پیاده در ایالات کالیفرنیای آمریکا شده است.

در حال حاضر در هیچ جای دنیا قوانین مربوط به خودران تدوین و تصویب نشده است. در حال حاضر نقش سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه ملی آمریکا وضع فراخوان برای خودروهایی است که نقص فنی در آن موجب حوادث رانندگی و شکایت مشتریان شده است.

منابع: جالوپنیک و رویترز‌