برنامه فولکس برای توده های مردم/ تولید انبوه خودروهای برقی خیلی کوچک

برنامه فولکس برای توده های مردم/ تولید انبوه خودروهای برقی خیلی کوچک
فولکس واگن به احتمال زیاد خودروهای برقی آپ و پولو را با ID.1‌ و ID.2 جایگزین خواهد کرد که نشان می دهد این خودروساز در پی ارائه خودروهای برقی ارزان تر است.

به گزارش سایپانیوز، فولکس واگن قصد دارد سبد محصولات برقی خود را بسط دهد و دو مدل کوچکتر از ID.3 به دامنه مدل های برقی خود اضافه کند. مدل های کوچکتر از ID.3‌ مشتریان و خریداران اروپا را هدف قرار داده است که به دنبال خودروهای درون شهری هستند و مقررات سخت گیرانه ی آلایندگی را بهتر رعایت می کنند.

این خبر را اتومتیو نیوز اروپا منتشر کرده که خبر رسمی منتشر شده از سوی خود فولکس واگن نیست و بیشتر در حد حدس و گمان است و این خودروهای برقی جدید به احتمال زیاد خودروهای قدیمی تر را از گردونه تولید خارج خواهد کرد.

همان طور که انتظار می رود،‌ فولکس واگن تلاش می کند از سرمایه گذاری هنگفتی که برای معماری جدید پلتفرم MEB‌ به عمل آورده، حداکثر استفاده را ببرد. طبیعی است که هنگام نام گذاری کوچکترین خودرو برقی را با ID.1‌ نامگذاری کند. خودروی در حد اندازه پولو می تواند نام ID.2‌ داشته باشد. در شرایط فعلی ID.2 پیشرفت بیشتری داشته است اما بعید است که زودتر از سال 2023 وارد خیابان های اروپا شود. انتظار می رود که قیمت آن هم بین 20 تا 24 هزار یورو باشد. برای کاهش هزینه هم به احتمال زیاد پیل های لیتیوم-آهن-فسفات در باتری های آن به کار خواهد رفت.

کوچکترین خودروی برقی احتمالی فولکس واگن ID.1‌ زودتر از سال 2025 آماده نخواهد شد. به احتمال زیاد اشکودا و سعات هم در خطوط تولید خود،‌ خودروهای برقی کوچک فولکس واگن را می گنجانند.

اوایل همین امسال رئیس برند فولکس واگن، رالف براندستاتر Ralf Brandstätter هم وعده خودروهای برقی کوچکتر را داده بود و گفته بود: «معلوم است که ما سگمنت های کوچک بازار را هم در نظر گرفته ایم چون تقاضای بازار در آینده به سمت آنها خواهد بود. ما در حال حاضر مشغول آماده سازی این خودرو درحد مفهوم concept‌ هستیم تا برای تولید انبوه آماده شوند. به زودی هم در باره آن صحبت خواهیم کرد. خودروهای سگمنت کوچک در بازار خودرو بسیار مهم و برای ما جالب هستند.»

رویترز هم درگزارش خود به نام پروژه خودروهای برقی کوچک یا BEV‌ مخفف Battery Electric Vehicle اشاره کرده و می گوید که فولکس هنوز هیچ جزئیاتی را در باره خودروهای کوچکتر از ID.3‌ منتشر نکرده است.

اهداف سخت گیرانه آلایندگی اتحادیه اروپا، همه خودروسازان را وادار می کند که درصد تولید خودروهای برقی و هیبریدی خود را نسبت به بنزینی افزایش دهند. پیش بینی ها نشان می دهد که تا سال 2030 فروش خودروها در اروپا تا 60 درصد برقی و هیبریدی باشد.

اوایل همین هفته هم فولکس واگن از سرمایه گذاری 73 میلیارد یورویی (86 میلیارد دلاری) در 5 سال آینده خبر داده بود. البته این حجم از سرمایه گذاری دربخش های مختلف صنعت حمل و نقل نوین تخصیص خواهد یافت. در طی این 5 سال هم برنامه فولکس واگن تولید 1.5 میلیون دستگاه خودروی برقی است.

منابع: رویترز و Automotive News Europe