مسابقه پیمایش بین برقی ها/ رفتار خودروهای برقی پیش از تمام شدن باتری

مسابقه پیمایش بین برقی ها/ رفتار خودروهای برقی پیش از تمام شدن باتری
کسانی که می خواهند از خودروهای بنزینی به برقی روی بیاورند حتماً علاقه مند هستند بدانند خودروهای برقی پیش از تمام شدن باتری چگونه رفتار می کنند.

به گزارش سایپانیوز، شاید شما هم ویدیوهایی که مت واتسون Mat Watson‌ می سازد را در یوتیوب دیده باشید، او اصولا برای کارواو Carwow به صورت هفتگی ویدیوهایی منتشر می کند که اطلاعات جالبی در خصوص مسابقات درگ بین خودروها در اختیار علاقه مندان می گذارد. در یکی از ویدیوهای منتشر شده از وی که خیلی طولانی هم هست، 6 خودروی برقی را به جان هم انداخته تا ببیند باتری کدامیک در شرایط واقعی بیشتر دوام می آورد. هر چه باشد مهمترین دغدغه ی خریداران خودروهای برقی، اضطراب پیمایش است، یعنی راننده خودروی برقی همیشه این اضطراب را دارد که آیا باتری به قدر کافی دوام می آورد تا به جایی برای شارژ دوباره برسد یا در راه می ماند. (به احتزاز درآوردن دبه بنزین هم در اینجا چاره ساز نیست!)

در این مسابقه 6 خودروی برقی انتخاب شدند: هوندا ایی، فولکس ایی-آپ، پژو ایی-208، اُپل [واکسال] کورسای-ایی، مینی برقی و رنوی زوئی. اینجا دیگر مشخصات فنی و تست پیمایش تئوری به کار نمی آید، چون این 6 خودرو باید در دنیای واقعی و در شرایط مساوی با هم بجنگند. در حقیقت این 6 خودرو آن قدر مسافت می پیمایند تا معلوم شود کدام یک زودتر در راه می ماند.

اگر می خواهید خودتان ویدیو را ببینید و نمی خواهید زودتر نتیجه را بدانید از این جا به بعد را نخوانید و به ویدیو مراجعه کنید.

در این مسابقه برنده نهایی رنوی زوئی بود که موفق شد تا 96 درصد از ادعای خود در بروشورها را عملی کند. در تست های رسمی پیمایش زوئی 238 مایل (383 کیلومتر) به ازای هر بار شارژ باتری اعلام شده است.

احتمالاً توانسته اید حدس بزنید که کدام خودرو زودتر از بقیه جا ماند و باتری خالی کرد. بله خودروی هوندای ایی بعد از پیمودن 113 مایل (182 کیلومتر)‌ از حرکت باز ایستاد،‌ به بیان دیگر تا 90 درصد ادعایی که کمپانی کرده در شرایط واقعی درست عمل کرده است.

نکته جالب دیگر این مسابقه این بود که فولکس واگن به جای خودروی برقی پرهیاهوی ID.3 خودروی ایی-آپ e-up را به جنگ رقبا فرستاده است. به هر حال ادعای فولکس این است که این خودرو 340 مایل (550 کیلومتر) به ازای هر بار شارژ می پیماید. شاید هم آماده مسابقه در دسترس نبوده است. با این حال مدل قدیمی تر و به مراتب ارزان تر فولکس در این مسابقه نسبتاً سربلند بیرون آمده است.

اما هدف اصلی این مسابقه، سنجش پیمایش این خودروها نبود، بیشتر قصد برگزار کننده، بررسی رفتار خودرو پیش از خالی شدن باتری بود. البته تقریباً همه خودروهای برقی به سبک مشابهی عمل می کنند و قبل از رسیدن به صفر، سامانه این خودروها به راننده هشدار داده است،‌ بعد هم که پردازشگر سامانه این اطلاعات را دریافت می کند که هنوز خودرو درحال ادامه دادن به مسیر است، برای آن که پیمایش خودرو را کمی بیشتر کند، برق بخش های کم اهمیت تر را قطع می کند تا خودرو بتواند با پیمایش کمی بیشتر به مکان شارژ برسد.

نکته قابل توجه در این ویدیو و این مسابقه این بود که در کشور بریتانیا، تیم های واکنش فوری شکل گرفته اند که در کمترین زمان ممکن خودشان را به خودروی در راه مانده می رسانند.

این ویدیو 30 دقیقه است و اگر روزی قرار است خودروی برقی خریداری کنید،‌ بد نیست این ویدیو را ببینید.

منبع: motor1