چراغ سبز هندی ها به چینی ها برای سرمایه گذاری

چراغ سبز هندی ها به چینی ها برای سرمایه گذاری
هندوستان اجازه سرمایه گذاری برای 45 شرکت چینی را صادر کرد که احتمالاً گریت وال و سائیک در بین این 45 مورد خواهند بود.

به گزارش سایپانیوز،‌ حالا که تنش های نظامی بین چین و هندوستان در مرزهای مورد مناقشه کاهش یافته، پیشنهاد چین برای سرمایه گذاری در هندوستان با استقبال هند رو به رو شده و به احتمال زیاد دو خودروساز گریت وال و سائیک از این فرصت بهره برداری خواهند کرد.

یک سال است که از پیشنهاد چین به هند می گذرد اما این تأخیر در پاسخگویی، به نوعی مجازات یا تاوان مداخله و تجاوز سربازان چینی در غرب هیمالیا است که به اعتقاد چینی ها موضع گیری سربازان هندی باعث آن بوده است.

در اصل تعداد پیشنهاد سرمایه گذاری چینی ها 150 مورد به ارزش 2 میلیارد دلار بوده و از این تعداد برخی از شرکت های ژاپنی و آمریکایی به دلیل سرمایه گذاری در هونگ کنگ به آتش این اختلاف سوختند. در حقیقت پنلی از وزارت کشور در هندوستان به دلایل امنیتی مانع اجرای این سرمایه گذاری ها شده است.

منابعی که این اخبار را در اختیار رویترز گذاشته اند می گویند 45 مورد از 150 سرمایه گذاری پیشنهادی در شرف تأیید هستند و بیشتری آن ها در بخش ساخت و تولید به حساب می آیند که هیچ گونه تهدیدی علیه امنیت ملی هندوستان نیستند. از جمله گریت وال و سائیک که در حوزه ساخت و تولید خودرو هستند.

گریت وال چین و جنرال موتورز آمریکا به طور مشترک، سال گذشته پیشنهاد خرید کارخانه تولید خودرو در هند را مطرح کردند که ارزش این معامله حدود 250 تا 300 میلیون دلار است. گریت وال برنامه ریزی کرده است که بیش از 1 میلیارد دلار در کشور هندوستان سرمایه گذاری کند که چند سال طول می کشد به بار بنشیند. چنین سرمایه گذاری هایی از طرف چین بخشی از راهبرد جهانی این کشور محسوب می شود. تا زمانی که سرمایه گذاری ها به نتیجه برسد، فروش گریت وال در هندوستان از همین امسال شروع خواهد شد. یکی از برنامه های گریت وال در هندوستان، معرفی خودروهای برقی به بازار این کشور است.

سخنگوی جنرال موتورز به رویترز گفته است: «همین که تمام تأییدهای مرتبط اخذ شوند، ما همه ی کارها را در هندوستان پیش خواهیم برد و همه قوانین این کشور را رعایت خواهیم کرد.»

سائیک که فروش خودرو به هندوستان را از سال 2019 با کمک برند بریتانیایی ام جی موتور خود آغاز کرده، 650 میلیون دلار برای سرمایه گذاری در هندوستان برنامه ریزی کرده و تا به حال 400 میلیون دلار آن را انجام داده است. برای سرمایه گذاری بیشتر نیاز به تأییدهای بیشتر از طرف حکومت هندوستان است.

البته سائیک از پاسخ به ایمیل رویترز برای کسب اطلاعات بیشتر خودداری کرده است.

تغییر در رویکرد حکومت هندوستان به خاطر بهبود در کاهش تنش ها در مرز مورد مناقشه است، جایی که سربازان هندی و چینی، چشم به هم دوخته بودند و در آمادگی کامل به سر می بردند و حالا هر دو طرف از مواضع خود عقب نشینی کرده اند.

با بهبود روابط چین و هندوستان، سه بخش از اقتصاد از جمله خودرو، الکترونیک، و شیمی و نساجی که از لحاظ امنیت ملی حساس به حساب نمی آیند، اجازه سرمایه گذاری را پیدا می کنند اما بخش هایی مثل داده [فناوری های اطلاعات] و مالی حساس به حساب می آیند و نیاز به تأیید امنیت ملی دارند. به طور طبیعی سرعت پذیرش و اجازه سرمایه گذاری بخش های غیرحساس سریع تر خواهد بود. بخش های حساس تر به زمان بیشتری برای تأیید و کسب مجوز نیاز دارند.

منبع: رویترز

 

سایر اخبار