نتایج یک نظرسنجی/ مصرف کنندگان چه می خواهند؟

نتایج یک نظرسنجی/ مصرف کنندگان چه می خواهند؟
مردم قبل از آن که به خودران ها روی بیاورند باید از ایمنی آن خاطر جمع شوند.

به گزارش سایپانیوز، این روزها اخبار صنعت خودرو پر شده از تیترها و متن هایی که در باره خودران (خودروهایی که نیاز به راننده ندارند) نوشته شده اند. طراحی و تولید خودران، واقعاً به یکی از اهداف خودروسازان دنیا تبدیل شده است؛ اما اگر شما از مصرف کنندگان نظرسنجی کنید، معلوم می شود به آن اندازه ای که خودروسازان اصرار به ساخت آن دارند، مشتریان به استفاده از آن اصرار ندارند مخصوصاً که هنوز از تفویض اختیار به کامپیوترها و پردازشگر ها خاطرشان جمع نشده و راه طولانی تا رسیدن به این هدف باقی مانده است.

انجمن مهندسی خودرو معروف به تریپل آی AAA سال گذشته نظرسنجی در این باره انجام داد و از پاسخ دهندگان به این نظرسنجی پرسید چه احساسی در باره خودران ها دارند. دوباره امسال هم در 15 ژانویه 2021 این نظرسنجی انجام شد و اکثریت پاسخ دهندگان (80 درصد) خواسته اند که خودروسازان تمرکز اصلی خود را روی سامانه های فعلی ایمنی قرار بدهند قبل از آن که به سراغ مسائل دیگری بروند. فقط 22 درصد از پاسخ دهندگان اعتقاد دارند که خودروساز باید روی خودران تمرکز داشته باشد.

گِرِگ برانون Greg Brannon مدیر مهندسی خودرو انجمن یاد شده می گوید: «مردم آمادگی استقبال از فناوری های جدید خودرو را دارند مخصوصاً فناوری هایی که ایمنی خودرو را بالاتر می برد. مصرف کنندگان به وضوح می دانند که چه می خواهند. اگر خودروسازان فرصت را غنیمت بشمارند و تجربه بهتری را همین حالا فراهم کنند، راه برای خودروهای فردا هموار می شود.»

برانون به نکته خوبی اشاره می کند. شاید تمرکز فقط روی خودران هنوز خیلی زود باشد چون امکانات پیشرفته ی ایمنی نظیر ترمز اضطراری اتوماتیک هنوز در همه خودروهای در حال تردد فراگیر و متداول نشده است و شاید بهتر باشد تمرکز روی بهبود شرایط فعلی باشد تا آینده گرایی. امکانات ایمنی پیشرفته بیشتر در خودروهای بسیار گران قیمت به کار می روند در حالی که برای بهبود وضعیت و کاهش صدمات و خسارات شاید بهتر باشد فناوری های پیشرفته فعلی بیشتر گسترش پیدا کنند.

البته همه مردم تجربه مثبتی از این فناوری های جدید ندارند. مطالعات قدیمی تر تریپل ای previous AAA study نشان می دهد که به ازای هر 4 هزار مایلی که پیموده شده خودروهای مجهز به سامانه کمک به راننده در هر 8 مایل با یک مشکل مواجه شده اند. این مشکلات لزومی ناشی از خرابی این سامانه ها نیست بعضی از اوقات این سامانه ها آن طور که طراحی در ذهن داشته عمل نمی کنند. خیلی از دارندگان خودروهای گران قیمت این سامانه ها را خاموش می کنند. حتی برخی از اوقات جنبه روانی امکانات پیشرفته هم باید مورد مطالعه قرار گیرد؛ برای مثال فرض کنید نمایشگر نقطه کور خودرو به درستی عمل نکند، در آن صورت خواهید دید که تا چه حد اعتماد صاحب خودرو به سایر سامانه های ایمنی خودرو کاهش چشمگیری پیدا می کند. حال به این فکر کنید که در خودران ها قرار است سرنشینان به این سامانه ها اعتماد کامل کنند و به طور کامل اختیار رانندگی را به این سامانه ها تفویض کنند.

در هر صورت،‌ فعلاً مصرف کنندگان و دارندگان خودروها انتظار دارند سامانه های فعلی قابل اعتمادتر و متداول تر شوند تا آن که تمرکز خودروسازان روی خودران هایی باشد که به آینده ای دورتر تعلق دارند.

منبع: جالوپنیک Jalopnik