ابهت، رقابت و برتری جویی به قیمت تخریب بیشتر محیط زیست و آمار بالاتر مرگ و میر

ابهت، رقابت و برتری جویی به قیمت تخریب بیشتر محیط زیست و آمار بالاتر مرگ و میر
مردم دنیا عادت دارند در مسابقه های مختلف شرکت کنند. در سال های اخیر هم مردم در خرید وانت و شاسی بلند مسابقه گذاشته اند.

به گزارش سایپانیوز، وانت پیکاپ محبوبیت خیلی زیادی بین مردم پیدا کرده و در 39 سال اخیر در بازار آمریکا پرفروش ترین خودرو، سری-اف فورد بوده است. 5 خودروی صدر جدول پرفروش ترین خودروهای سال 2020 هم وانت ها و پیکاپ ها بوده اند. اگر خودروهای شاسی بلند (اس یو وی) و کراس اور [حدفاصل بین سدان و شاسی بلند] را هم در این دسته بندی بگنجانیم، 75 درصد از خودروهای غیرتجاری فروخته شده، به نوعی از خانواده وانت ها و پیکاپ ها به حساب می آیند. چه شده است که مردم تا این اندازه به وانت ها و پیکاپ ها معتاد شده اند؟

خرید وانت های پیکاپ به نوعی سیگنال به حساب می آید و تا حدودی گویای وضعیت و جایگاه اجتماعی است. همان طور که خرید خودروهای لاکچری بسیار گران، جایگاه اجتماعی افراد را رقم می زند. ضمن آن که هر چقدر خودرو بزرگتر و قدرتمندتر باشد، حس ابهت، رقابت طلبی و برتری جویی را در افراد ارضا می کند،‌ که البته به قیمت آسیب به محیط زیست و افزایش آمار جراحات و مرگ و میر تمام می شود.

یکی دیگر از دلایل گرایش مردم آمریکا به وانت پیکاپ احساس ناامنی آنها است. با خرید این نوع خودروها، این خاطرجمعی در بین خریداران به وجود می آید که در هنگامه بحران ها مثل سیل، زلزله یا موارد مشابه، می توانند ضروریات زنده ماندن را پشت وانت بگذارند و جان سالم به در ببرند.

دلیل دیگر استانداردهای سخت گیرانه مصرف سوخت است و زمانی که خودروی سواری با وانت مقایسه می شود، این قوانین برای وانت ها در مقایسه با خودروهای سواری سخت گیری کمتری دارد. محاسبات هم نشان می دهد که خرید وانت حدود 7 هزار دلار نسبت به خودروهای سواری در حوزه جریمه های بهینه سازی مصرف سوخت به نفع خریداران وانت است.

از لحاظ معافیت مالیاتی هم حدود 10 هزار دلار به نفع خریداران وانت پیکاپ است چون وانت وسیله کار به حساب می آید.

اما نکته این جا است که وانت ها برای محیط زیست مخرب تر هستند و به بیان دقیق تر، به طور متوسط به ازای پیمایش هر مایل، نسبت به خودروهای سواری،‌ وانت ها 70 درصد آلایندگی کربنی بالاتری دارند.

 نگاهی به آمار کشته شدگان در تصادف ها و  حوادث رانندگی نشان از روند صعودی دارد. دلایلی که با این روند نسبت می دهند، ارتفاع زیاد درب موتور، کاهش دید پیاده ها، زمان طولانی تر و مسافت پیموده شده ی بیشتر هنگام ترمز است.  

به دلیل سنگین تر بودن وانت ها نسبت به خودروهای سواری، میکروپلاستیک های ناشی از فرسایش تایرها به مراتب بیشتر است و سطح آلایندگی آن بالاتر است.

منبع: jalopnik.com